A něco pro menší školáky - Busy Water

Na začátku hry  se hráč seznámí s rybičkou jménem Archie, na kterou dostala chuť mlsná kočka a mazaně ji dostala ven z akvária. Archie se propadá kamsi do spletité sítě kanálů, úkolem hráče je rybičku zachránit.

Doveďte rybičku do bezpečí

Na začátku hry se naučíte několik základních gest: klepnutím můžete otočit zelené potrubí, přetažením jej můžete připojit k jinému potrubí. Jakmile si natrénujete tyto základní dovednosti, v další úrovni hry zjistíte, že je potřeba naklonit tablet nebo telefon, abyste přelili vodu správným směrem a rybičku i vodi dostali tam, kam  potřebujete.

V průběhu hry postupně narazíte na řadu dalších pravidel, jako například:

• S modrými trubkami nejde nijak hýbat.
  • Oranžová zátka se může hodit k ucpání nevhodného otvoru v potrubí.
  • Prkno můžete použít jako houpačku, překážku či padací most.
  • Pomocí vody z hydrantů můžete vhodně posunovat různé objekty či překážky.
  • Lanem můžete vzájemně svázat různé předměty.
  • Voda (nebo i led) může roztočit lopatky vodního kola; to pak pohne předměty, které jsou k němu připojeny.
  • Mrazák přeměňuje vodu v led nebo páru ve vodu.
  • Kotel naopak přeměňuje vodu v páru nebo led ve vodu.
  • Různé senzory se aktivují v okamžiku, kdy se jich dotkne byť i jen malé množství vody, páry či ledu.
  • Rybička musí mít stále přístup k vodě (i během přelévání), jinak zahyne.

Aplikace má přednastavených 105 úrovní (levelů), které jsou přibližně rovnoměrně rozděleny do tří sekcí: modrozelená, žlutá a bílá. V každé sekci jsou představeny nové herní prvky. Ke každému levelu se můžete kdykoli vrátit, stačí přejít na mapu hry a vybrat požadovaný level.

Co by měli vědět rodiče

Velkou přidanou hodnotou hry je i to, že kromě 105 přednastavených levelů můžete tvořit své vlastní levely a využít k tomu všechny možné prvky, které jsou ve hře dostupné. Můžete si dokonce vytvořit i level se dvěma nebo více rybičkami. Jakmile dokončíte své dílo, aplikace jej automaticky nahraje na cloud a vygeneruje Vám 6místný alfanumerický kód, který můžete sdílet se svými přáteli, aby si mohli Váš level stáhnout a zahrát. Vaší kreativitě se meze nekladou https://deti.mensa.cz/res/image/ico/smile.gif

Kromě procesu uploadu a downloadu Vašich vlastních výtvorů nevyžaduje aplikace internetové připojení. Neobsahuje žádné reklamy, nákupy uvnitř aplikace ani odkazy na sociální sítě. Kromě angličtiny podporuje 20 dalších jazyků. Čeština mezi nimi sice není, nicméně k samotnému hraní nepotřebujete ani češtinu, ani žádný jiný jazyk. Ovládání je zcela intuitivní a pochopitelné i pro děti.

V angličtině je k dispozici i podrobný návod pro rodiče (https://deti.mensa.cz/res/image/ico/pdf.gif PDF soubor, 4 MB), kde se dozvíte spoustu dalších užitečných tipů.

Přednosti aplikace

Nedejte na první dojem, že se jedná o pouhé spojování potrubí. Se zvyšujícími se levely roste i obtížnost hry, kromě přesouvání potrubí a manipulace s jinými předměty budete nuceni manipulovat i se samotným zařízením, tzn. naklánět a otáčet Vaším telefonem či tabletem. Ve vyšších úrovních se budete postupně čím dál méně soustředit na spojování potrubí a více se zaměříte na to, jak vlastně daný level vyřešit.

Závěr

Busy Water je vynikající hra pro děti ve věku přibližně od 6 let výše. Při svých pokusech o záchranu rybičky musí děti přemýšlet o fyzikálních zákonitostech a řešit problémy kreativním způsobem. Navíc mají možnost sestavovat si své vlastní úkoly, sdílet je se svými přáteli či s rodinou, takže herní možnosti jsou téměř neomezené.

Věková kategorie: mladší školní věk
Platforma: iOS (iPhone, iPad), Android